top of page

Japonya

Kyoto, Tokyo, Osaka

j1.JPG

Fujimi İnari Tapınağı

Fushimi Inari Tapınağı, Japonya'nın eski başkenti Kyoto şehrinde Inari dağının eteklerine kurulmuş bir Şinto tapınağıdır. Tapınağın tarihi hakkında kesin bir bilgi olamamakla birlikte 711 yılında Hata-no-Iroko tarafından bulunduğu söylenmektedir.

Tapınağın en dikkate değer unsurları torii isimli turuncu kapılarıdır. Tapınağa insanlar dilekler dilemek için gelir. Dilekleri kabul olanlar ise isimleri yazılı turuncu kapıları tapınağa bağışlar. Her bir turuncu direk üzerinde isimler yazılıdır.

Nishiki Market

Japonca da “Kyoto mutfağı” olarak da bilinen Nishiki Market, Japonya’daki seçimlik yiyecek pazarlarından biri ve yüzlerce küçük dükkana, tezgahlara ev sahipliği yapan uzun bir alışveriş caddesidir. Birkaç yüzyıllık geçmişi olan bu tezgahların çoğu, belirli bir gıda türünde uzmanlaşmış ve genellikle aileler tarafından işletilen yerlerdir. Turşu sebzeleri (tsukemono), tofu, pirinç krakerleri, yakitori tavukları ve diğer Japon yemeklerini afiyetle yiyebilirsiniz. Aynı zamanda şefler ve yemek yapmayı hobi edinmiş amatörler için hazırlanmış mutfak araç gereçlerinin satıldığı çok sayıda dükkan var.

Akihabara

Tokyo'nun Chiyoda semtinde Akihabara İstasyonu çevresinde bulunan bir bölgedir. Asıl Akihabara Taitō semtinde yer alsa da genel olarak Sotokanda semti için kullanılmaktadır.

Akihabara, II. Dünya Savaşı'ndan kısa bir süre sonra elektronik ev eşyaları ile savaş sonrası karaborsa için büyük bir alışveriş merkezi haline geldiğinden dolayı Akihabara Elektrik Kenti (秋葉原電気街 Akihabara Denki Gai) unvanını almıştır. Günümüzde Akihabara çoğunlukla video, kameraanimemanga ve bilgisayar malzemeleri için bir alışveriş bölgesi ve otaku kültür merkezi olarak görülmektedir. Popüler anime ve manga simgeleri bölgedeki dükkânlarda göze çarpmaktadır ve bölgede çeşitli hizmetçi kahvehaneleri bulunmaktadır.

j9.JPG

Samuray ve Ninja Müzesi 

Samuray (侍 ya da (nadiren) buşi 武士), eski Japonya'da soylu asker sınıfı için kullanılan bir terimdi. Samuray, eski Japoncada 'hizmet etmek' manasına gelen saburau kelimesinden türemiştir.

Savaş, Japon kültüründe önemli bir yer teşkil eder. Ülkenin önemli klanları birbirleriyle pek çok kez karşı karşıya gelmiştir. Japon topraklarının sadece %20’sinin tarıma elverişli oluşu, toprak kavgasını doğurmuştur. Toprak savaşları da hem dinsel, hem de fiziksel gelişim ve mücadele yöntemlerini gerektirdiğinden, Samurayların gelişimi de bu olguya dayalıdır.

Web site adresi: https://mai-ko.com/samurai/

Bambu Ormanı

Bambu Ormanı, Arashiyama Bambu Korusu veya Sagano Bambu Ormanı, Arashiyama, Kyoto, Japonya'da doğal bir bambu ormanıdır. Orman çoğunlukla mōsō bambudan (Phyllostachys edulis) oluşur ve turistler ve ziyaretçiler için çeşitli patikalara sahiptir. Çevre Bakanlığı bunu Japonya'nın ses manzarasının bir parçası olarak görüyor.

Ginza

Ginza (Japonca: 座), Tokyo'nun Chūō semtinde bulunan bir bölgedir. Tokyo'nun popüler lüks alışveriş bölgesi olup sayısız uluslararası mağaza, butik, restoran ve kahvehaneye ev sahipliği yapmaktadır. Ginza, dünyanın en lüks alışveriş bölgelerinden biri olarak görülmektedir ve tüm dünyadan ziyaretçileri çekmektedir. Ginza, 16. yüzyılda doldurulan eski bir bataklığın üzerine kurulmuştur. Ginza adı, Edo Dönemi'nde 1612'de kurulan gümüş  sikke darphanesinden gelmektedir. 1872'de büyük bir yangın sonucunda ağır zarar görmüş olup Meiji hükûmeti Ginza bölgesini bir "modernizasyon modeli" olarak belirledi. Hükûmet, yanmaz tuğla yapıların yapımını ve Shinbashi İstasyonu'nu Tsukiji'deki yabancı imtiyazına bağlayan daha büyük, daha iyi caddelerin inşaasını planladı.

Hamarikyu Bahçeleri

Hamarikyu Bahçeleri (Japonca: 浜離宮恩賜庭園 Hama-rikyū Onshi Teien), Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Chūō semtinde bulunan bir parktır. Park Sumida Nehri'nin ağzında yer almakta olup Tokyo Körfezi ile çevrilidir. 17. yüzyıldan kalma bir Tokugawa ailesine ait bir arazi iken halka açık bir park olarak yeniden düzenlendi.

Ziyaretçiler ayrıca Nakashima'da parkın ortasındaki bir göletin kıyısında yer alan ve çay seremonisi tarzında matcha ve Japon tatlıları sunan bir çay evinde serinlenmenin tadını çıkarabilirler. Yeni yılda Japon doğancılığı ve aikido sergilenmektedir.

Zojoji Tapınağı

Zōjō-ji (増上寺), Japonya'nın Tokyo kentinde bulunan bir Jōdo-shū Budist tapınağıdır. Kantō bölgesindeki Budizm'in Jōdo-shū ("Saf Toprak") Chinzei mezhebinin ana tapınağıdır. Dağının adı San'en-zan'dır (三縁山).

Zōjō-ji, Edo döneminde Japonya'nın hükümdarları olan Tokugawa klanı ile olan ilişkisiyle dikkate değerdir; altı Tokugawa shōgun'u tapınak arazisindeki Taitoku-in Mozolesi'ne gömülmüştür. Ayrıca tapınağın Sangedatsumon'u (ana kapısı), 1622 yılından kalma, Tokyo'daki en eski ahşap yapıdır. Orijinal binalar, tapınaklar, mozoleler ve katedral, II. Dünya Savaşı sırasında yangın, doğal afetler veya hava saldırıları nedeniyle tahrip edilmiştir.

Minato'nun Shiba semtinde yer almaktadır. Shiba Parkı, tapınağın etrafında inşa edilmiştir ve yanında Tokyo Kulesi bulunmaktadır. 2015 yılında Daiden'in (büyük salon) yeraltı katında bir Hazine Galerisi açıldı ve şu anda Kanō Kazunobu'nun resimlerini ve Taitoku-in Mozolesi'nin bir modelini barındırıyor.

j12.JPG

Yoyogi Parkı

Yoyogi Parkı (Japonca: 代々木公園 Yoyogi Kōen), Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Shibuya semtinde bulunan bir parktır. Park Harajuku İstasyonu ile Meiji Tapınağı arasında yer almaktadır.

 Park Tokyo'da görülecek önemli bir yerdir. Pazar günleri özellikle Japon rock müziği hayranları, hokkabazlarkomedyenlerdövüş sanatları kulüpleri, cosplayerler ve diğer altkültür ve hobi grupları için bir buluşma yeri olarak kullanılmaktadır. İlkbaharda da binlerce kişi hanami festivali için parkı ziyaret etmektedir.

j12.JPG

Redhorse Osaka Wheel 

Redhorse Osaka Wheel, Japonya'nın Osaka Eyaleti, Suita'daki Expocity'de bulunan 123 metre (404 ft) yüksekliğinde, 118,3 metre (388 ft) çapında dev bir dönme dolaptır.

Suita şehrinde Expo Anma Parkı'na kuruldu. 2016 yılında açılışı yapılan tesiste 72 gondol bulunmaktadır. Gondollardan Expo '70'in sembolü olan Güneş Kulesi'ne bakabilirsiniz.

j12.JPG

Osaka Aquarium Kaiyukan

Osaka Aquarium Kaiyukan (海遊館 Kaiyūkan, Kaiyukan olarak da bilinir), Japonya'nın Osaka kentinde bulunan bir akvaryum. 5.400 m³'lük su tankı ve 580 türden oluşan su canlısı koleksiyonuna sahiptir. Dünyadaki en büyük akvaryumlardan biridir. Tempozan Dönme Dolabı'nın yanındadır.

j12.JPG
bottom of page