top of page

Mısır

Şarm El-Şeyh

j1.JPG

Pickalbatros Royal Grand Resort

5 yıldızlı otel, 4 geceye vergi dahil 438 euro ödemiştik herşey içinde. Otelin konumu fena değildi ancak yemekleri bize hitap etmediğinden aç kaldık. :) 

Parasailing

Parascending, paraskiing veya parakiting olarak da bilinen parasailing, parasail galibiyeti olarak bilinen, paraşüte benzeyen özel olarak tasarlanmış bir kanopi kanadına bağlıyken bir kişinin bir aracın arkasına çekildiği eğlence amaçlı bir uçurtma etkinliğidir.

Farsha Cafe

Farsha Cafe, bizi tatilimizde en çok etkileyen mekân oldu. Tasarımı ile 1800’lü yılların Mısır konseptini taşıyan mekân, bizi adeta zaman yolculuğuna çıkardı. Kapalı bölümü piramit şeklinde tasarlanmış, dış duvarları firavun heykelleri ile süslenerek büyüleyici bir atmosfer oluşturulmuş. Otantizmin tavan yaptığı kafede sayısız nargile çeşitlerinin yanında alkollü ve alkolsüz içecekler ve yemek menüleri bulunuyor. Tepenin yamacından merdivenle inilerek ulaşılan mekân, deniz manzarasına nazır şekilde konumlanmış.

Old Market

Şehir imari olarak sahil şeridine yayılmış bölgelerden oluşuyor. “Old Market” denilen ve şehir merkezine yaklaşık 8 km. ötedeki bölge, Mısır kültürünü yaşayabileceğiniz, otantik ürünler satan dükkanlar, balık restorantları ve kafelerle dolu. Bölgenin meydanındaki Sahaba Camii, tasarımı ve büyüklüğü ile en çok dikkat çeken yapıt olarak görülüyor.

Geleneksel anlayış ile tasarlanmış Old Town bölgesindeki meydanlarda dileyenlere deve ile gezi hizmeti verilirken dileyenler de kurulmuş sahnelerde yılanlarla dans eden ve şov yapan dansçıları izleyebilirler.

Mustafa Camii

Mustafa Mosque, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde yer alan bir camidir. Kuzey Sina bölgesinde yer almaktadır. 2008 yılında restorasyonu tamamlanan Mustafa Camii’nde 72 m yüksekliğinde iki adet yüksek minare ve peyzaja hâkim mamut kubbe bulunmaktadır. Mimari olarak harika taşlarla bezenmiş ve oyma taşlarla döşenmiştir. Cami içerisinde daha küçük oyma kubbelerle çevrili karmaşık oyma kavisli mermer levhalar kullanılmıştır. Caminin yapısı erken dönem Osmanlı mimarisinin tipik bir örneğidir. Başlangıçta bir külliye, bir türbe, bir şadırvan, bir minare ve bir medreseden oluşuyorken zamanla normal bir cami formuna bürünmüştür.

Gece aydınlatması oldukça güzel olan bu yapı, Mısır’ın başlıca turistik konumu olan Şarm El-Şeyh bölgesinin oldukça önemli yapılarındandır.

Sina Çölü Safari-Deve Turu

Sharm El-Sheikh, başta dalış turizmine ev sahipliği yapsa da birçok turist Sina Çölü’nde safari yapmak için can atıyor. Sokaklarda dağıtılan broşürlerde safari reklamları bizi cezbederek otelimizin organize ettiği safari turuna katılıyoruz. Genellikle safari turları deve ile değil de atv tipi motorlarla yapılıyor. Otelimizin ayarladığı otobüsle çöldeki bir merkeze bırakılıyoruz. Safari turları için oluşturulan bu merkezde çok sayıda atv, develer ve atlar bulunuyor. Bizim de dahil edildiğimiz grupta yaklaşık yirmi adet motorla çöl yoluna koyuluyoruz. Uzun bir rota ile çöldeki çorak dağların arasına girerken arada bir mola veriliyor. Molalarda kurulan çadırlarda turistlere çay ve içecekler ikram edilirken sık sık rehberler aracılığı ile bize bölge hakkında bilgiler veriliyor.

Kızıl Deniz Tüplü Dalış

 Göz kamaştıran bir dünya var aşağıda. Her şeyi unutup sadece renklere ve su altındaki yaşamın sakinliğine odaklanıyorsunuz.

Kızıldeniz dalış için en büyüleyici yer. Güzelliğini tek kelimeyle anlatmam gerekirse sadece tarifsiz diyebilirim… Keşke suyun üstünde de altındaki uyum olsa diye düşünüyor insan. Farklılıkların bir arada ahenkle yaşadığı, rengarenk bir dünya ile tanışıyorsunuz.

Rüya Gibi

Kimi kaynağa göre adı kıyılardaki kızıl renkli dağlardan gelen Kızıldeniz, “dalgıçların haccı” diye tanımlanacak kadar önemli. Afrika ile Asya arasında yer alıyor ve Hint Okyanusu’na bağlanıyor. Dolayısıyla Kızıldeniz’e farklı ülkelerden dalabilirsiniz ama en çok tercih edilen Mısır. Ben de orada denemiştim.

bottom of page