top of page

Sırbistan

Belgrad

j1.JPG

Kalemegdan

Kalemegdan Parkı, Türkçe söylenişiyle Kalemeydan Parkı veya kısaca Kalemegdan (Sırpça: Калемегдан), Belgrad’ın en büyük parkı ve en önemli tarihi yapısıdır. Belgrad'ın Stari Grad ilçesinde, Sava ile Tuna Nehirlerinin kesişiminde, 125 metrelik bir tepede yer alır.

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı (Sırpça: Трг републике Trg republike), Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan bir meydan ve mahalledir. Meydan, Belgrad'ın Stari Grad belediyesinde yer almaktadır.

Meydan, Sırbistan Ulusal MüzesiBelgrad Ulusal Tiyatrosu ve Prens Mihailo Anıtı de dahil olmak üzere Belgrad'ın tanınmış yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.[1]

Skadarlija

Skadarlija veya İşkodralı (Sırpça: Скадарлија) Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın eski bir mahallesi. Şehrin Stari Grad (Eski Şehir) belediyesinde kalan mahalle Paris'in Montmartre'sine benzer bir bohem köşesidir. Skadarlija, Belgrad'ın merkezindeki Terazije'nin 300 metre kadar kuzeybatısında bulunur. Cumhuriyet Meydanı'nın hemen altında Skadarska Caddesinin çevresindedir. Belgrad'ın en ünlü caddelerinden olan cadde, 400 metreden kısadır. Despot Stefan Bulvarı ve Dušanova Caddesini bağlar.

Taşmeydan Parkı

Taşmeydan Parkı (Sırpça: Ташмајдански парк, Tašmajdanski park) halk dilinde Taşmeydan (Sırpça: Ташмајдан) Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın çevresindeki kentsel mahallede bulunan halka açık bir park. Belgrad'ın Palilula belediyesinde yer almaktadır. 1954'te kurulduğundan bu yana 2010–2011'de tüm park en büyük yeniden tadilat gördü.

Saat Kulesi

Saat Kulesi ve Kapısı Belgrad Kalesi’ndeki Yukarı Şehir'de bulunmaktadır. Saat Kapısı, Saat Kulesi’nden önce inşa edilmesine rağmen ondan adını almıştır. Orijinal kapı Orta Çağ surlarında açılmıştır. Bugün kapının içinde ince tuğladan yapılmış orijinal tonoz kısmı vardır. Osmanlı ve Avusturya mimari kavramlarının farklı özellikleri Belgrad Kalesi'nde yansımıştır.

Zemun

Zemun, Zemlin veya Zemon (Sırpça: Земун) Sırbistan'ın orta kesiminde Belgrad'ı oluşturan 17 ilçeden biridir. İdari olarak genişletilmiş özel bölge olan Belgrad Şehri’nin sınırları içindedir. Başkent Belgrad’ın hemen güneyinde yer alır.

Ada Ciganlija

Ada Ciganlija veya Çingene Ada (Sırpça: Ада Циганлија, Sırp-Hırvatça telaffuz: [ˈaːda tsiˈɡanlija], genellikle Ada olarak kısaltılır), Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın Sava Nehri'ne bakan yakasında bulunan ada. Ada sonradan yapak olarak kıyıya bağlanmış ve bir yarımada olmuştur. Ada, aynı zamanda kıyı bağlantısıyla oluşan yapay Sava gölü ve gölün plajını tarif etmede kullanılır. Son on yıllarda merkezi konumu dolayısıyla oldukça önemli bir rekreasyon alanına dönüşmüştür. Plajları ve birçok spor olanaklarıyla özellikle yaz dönemlerinde, hafta içi günlük 100.000[1] hafta sonu ise günlük 300.000 ziyaretçiye ulaşır.[2][3] Popüleritesine bağlı olarak Ada Ciganlija, "More Beograda" (Belgrad'ın Denizi") olarak adlandırılmaya başlanmış, bu slogan 2008'de "More BeogrADA" olarak resmi tanıtım sloganı olmuştur.

bottom of page